”Aşiret Kavgası” isimli kilim uluslararası arenada !

 

Kızlarımızdan Sacide Akar’ın dokumuş olduğu Aşiret Kavgası (Tribal Conflict) isimli kilim IOM- Uluslararası Göç Örgütünün düzenlediği “Göç Sanatı” yarışması jürisince başka güzel sanatlar eserleri ile beraber Cezair Salonunda sergilenmeye ve İsveç Başkonsolosluğu salonlarında Sotheby’s tarafından yapılacak özel müzayedede satışa sunulmaya değer bulundu. http://gocsanati.wordpress.com/tag/iom-turkey/

Kızlarımızın başarıları gurur veriyor, sizlerle paylaşalım istedik.

 

SACİDE AKAR

İki senedir HADD atölyesinde kilim dokuyan Sacide, Hakkari-Çukurca’nın Narlı köyünden Van’a göçettirilmiş, 8 kişilık ailenin 23 yaşında ilkokul mezunu kızıdır.

Aşiret Kavgası Ref. 1331

Çok karışık keskin renk ve şekiller aşiretlerin şiddetli çatışmalarına, renk ve şekil kaymaları ise gruplar arası kan bağı ve müşterek ilgi alanlarına  işaret ederken, sanatçı aşiretlerin bireylerini iç şekiller ile tanımlamaktadır.

Sayın Sacide Akar

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) organize ettiği Göç Sanatı adlı sergiye katıldığınız için teşekkür ederiz.

 

Aşiret Kavgası adı altında geçen veya kayda geçen sanat eseriniz hem sergiye hem de müzayedeye kabul edildiğinin mutlu haberini size iletmek isterim.

 

59 farklı sanatçının çok güzel eserlerini aldık ve hepsinin arasından seçmek çok zor bir iş oldu. Hem sergiye hem de müzayedeye sadece bir azınlığı alabildik.

Bir sonraki işimiz siz ve eseriniz hakkında bilgiler içeren müzayede katalogu hazırlamak olacak. Onu bitirdikten sonra, sizi IOM ofislerine davet edeceğiz.

Sergimiz İstanbul’da, Cezayir Sergi Salonu’nda 2-15 Kasım tarihleri arasında yer alacak. Müzayede ise, İstanbul’da İsveç Başkonsolosluğu salonlarında özel davetlilerle 17 Kasım tarihinde düzenlenecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Genel Bilgi

HADD, kar amacı gütmeyen, yardım ve destek üretmek üzere kurulmuş bir dernektir. Hedefimiz, Van’da kurduğumuz kilim atölyelerinde yörenin geleneksel dokuma tekniklerini koruyarak kilim üretmek ve bu sayede aileleri ile köyden kente göç etmek zorunda bırakılmış genç kızlara el ve iş becerisi kazandırarak ekonomik ve sosyal gelişmelerine katkı sağlayacak bir platform oluşturmaktır.
%d blogcu bunu beğendi: