Van’ın isimsiz kahramanları!

Van’a el veren, kol uzatan isimsiz kahramanlar da varmış.. Bunlardan biri de, yakın arkadaşım Servet Harunoğlu‘ymuş meğer.. Sevgili, nur içinde yatsın Ercan Arıklı’nın o harika dost gurubunun içindeydi, öyle tanımıştım.
Geçenlerde Ercan’la tanışmamızı ve Erkekçe buluşmasını sağlayan, uzaktan hısım, yakından dost Yusuf Subaşı telefon etti..
“Van yazıp duruyorsun.. Servet’in yaptıklarından haberin var mı” dedi.. “Bir ara, duyduklarına şaşacaksın..”
Aradım da öğrendim, sessiz dostumun sessiz sedasız yaptıklarını..
Ümit Kıvanç‘ın (Halit Ağabey’in oğlu) “Kızlar ve Kökler” adlı belgeselini izlemiş tesadüfen, ordan öğrenmiş Enver Özkahraman’ı.. Van’da çok sevilen bir “Yol, Su, Elektrik” emeklisi.. Terör yüzünden boşaltılan yüzlerce köyün aileleri Van’ın varoşlarına yerleştirilmişler.. İş yok, güç yok, ekmek yok.. Hele kız çocuklarının hali, söylemeye gerek yok, tam facia..
Enver kolları sıvamış.. Van’ın dünyaca ünlü kilimleri var ya, artık yapılmaz olmuş.. Unutulmaya başlamış nerdeyse. Bir atölye kurmuş.. Bu varoşlarda yaşayan köylü kızları toplamış, kilim örmeğe başlamışlar.. Ama bir emeklinin eti ne, budu ne..
Tam “Paydos” demek üzereyken Servet, Ümit’in yazısından olayları öğrenmiş.. Atlamış doğru Van’a.. Enver’le tanışmış.
İşleri büyütmeye başlamışlar. Beş atölye kurup varoş kızlarına hem kilimcilik, hem de çeşitli sosyal dersler verecek organizasyonu gerçekleştirmişler..
Deprem atölyeleri dümdüz edince işler büyük ölçüde aksamış ama, Belediye destek olup, arsa tahsis etmiş. Servet uluslararası kuruluşlardan finans sağlamış. Prefabrik iki atölye kurmayı başarmışlar..
..Ve başarı ödülsüz kalmamış..
Sabancı Vakfı, Enver Özkahraman’ı “Fark Yaratanlar” listesine almış.
Amerika Sante Fe Uluslararası Halk Sanatları Pazarı’nda Türkiye’yi temsil etmek üzere, iki Vanlı varoş kızı seçilmiş ve ürettikleri kilimlerle fuara katılmış, büyük ilgi toplamışlar.
Servet “Benim düşüncem, eğer biz, büyük şehirlerde yaşayan bilge insanlar, oralara gidip, zor hayat şartlarında yaşayan bu insanlara yardımcı olmazsak, Doğu probleminin çözümü çok uzun zaman alabilir. Devlet bir şeyler yapıyor, ancak bizlerin bilgi ve tecrübesine çok ihtiyaç var” dedi.
Doğru dedi.. Doğu sorununu çözersek biz çözeceğiz.. Topyekun, hepimiz!.

www.farkyaratanlar.org
www.folkartmarket.org

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Genel Bilgi

HADD, kar amacı gütmeyen, yardım ve destek üretmek üzere kurulmuş bir dernektir. Hedefimiz, Van’da kurduğumuz kilim atölyelerinde yörenin geleneksel dokuma tekniklerini koruyarak kilim üretmek ve bu sayede aileleri ile köyden kente göç etmek zorunda bırakılmış genç kızlara el ve iş becerisi kazandırarak ekonomik ve sosyal gelişmelerine katkı sağlayacak bir platform oluşturmaktır.
%d blogcu bunu beğendi: