Haberler

KİLİMLERİMİZ WASHINGTON TEKSTİL MÜZESİ MAĞAZASINDA

Anatolian Artisans Derneği başkanı sayın Yıldız Yağcı’nın desteğiyle kilimlerimiz, dünyaca ünlü Washington Tekstil Müzesi mağazasında satışa sunuldu. Kilimlerimizin satış haberleri elimize ulaşmaya başladı bile. Müzenin sitesinde de yayınlanan kilimlere ulaşmak için;

http://www.textilemuseumshop.com/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=258&Itemid=28 tıklayınız…

 KIZLARIMIZ TAKDİRNAME ALDI

Van atölyelerimizde çalışan kızlarımız aynı zamanda okullarına devam ediyor, dokuyuculukta gösterdikleri başarıyı ders notlarına da yansıtıyorlar. Derslerinde gösterdikleri üstün başarıdan ötürü takdirname alan Güllü Soğukbulak ve Zeynep Kızıltaş, bizlere yaşattıkları gururdan ötürü derneğimiz tarafından para ödülüne layık görüldüler, neşeleri ikiye katlandı.

IWI AÇILIŞ GÜNÜ

Derneğimiz, İstanbul’da yaşayan hanımların kurduğu International Women of Istanbul, kısaca IWI, tarafından Hilton’da organize edilen açılış gününe katıldı. İlginin yoğun olduğu etkinliğe, dernek ve hayır kuruluşlarının yanı sıra birçok kurum da davet edildi. Derneğimizi ve amacımızı tanıtma fırsatı bulurken sergilediğimiz kilimler büyük ilgi çekti. 30 Kasım’da IWI tarafından düzenlenecek olan ve derneğimizin de davet ediliği Noel Kermesi öncesi yaşanan bu sıcak ortamda birçok kişiyle tanışmak bizleri çok memnun etti.

 

KUMANYA VE İFTAR YEMEĞİ

Ramazan dolayısıyla topladığımız bağışlardan siz hayırseverler sayesinde, beklenenden daha yüksek bir sonuç aldık. Bağışlarınız, kızlarımıza dağıtılan kumanyalarla yüzleri güldürüken, her atölyede düzenlenen iftar yemekleri ile minnet dolu, keyifli anların yaşanmasına sebep oldu. Ayrıca, kullanmadığınız eşyalarınızın kızlarımıza dağıtılmasını isterseniz bizimle irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Kızlarımıza yardım elini uzatan herkese sonsuz teşekkürler…

 

KIZLARIMIZA ANA-ÇOCUK SAĞLIĞI EĞİTİMİ

Geçtiğimiz hafta, Van Sağlık Müdürlüğü’nün Kadın Çocuk Sağlığı biriminden Dr. Esma Hanım’ın kızlarımıza eğitim vermeyi kabul edişi ile Yalım Erez Mahallesi’ndeki atölyemizde sağlık kursları başlamıştır. Diğer atölyelerden gelen katılımcılar için Yalım Erez Mahallesi’ne otobüs sağlanırken, eğitim sırasında kullanılan sandalye, perde ve projeksiyon geçici olarak temin edilmiştir. Özellikle 18 yaş üstü kızlarımız tarafından yoğun ilgi gören kursun büyük fayda sağlayacağı tahmin ediliyor.

BEYÜZÜMÜ’NDE YENİ ATÖLYE

Derneğimiz, geçtiğimiz günlerde faaliyete başlayan yeni mekan ile atölye sayısını dörde çıkartmıştır. Şu an için sekiz dokumacı kızın çalışmaya başladığı atölye, yaşam şartlarının zorluğu neticesinde köylerini terk ederek göç eden ailelerin yerleştiği bölgelerden biri olan Van’ın Beyüzümü Mahallesi’nde yer alıyor. Bayramdan sonra katılımın artacağı mekanda yirmibeş kızın eğitime başlaması ve çalışması hedefleniyor.

HAND/EYE MAGAZINE’DE HADD

Derneğimiz, ABD’nin en seçkin el sanatları dergilerinden biri olan HAND/EYE Magazine’e konu oldu. Yakın ilişkiler içinde bulunduğumuz Washington merkezli Anatolian Artisans derneğinin başkanı Yıldız Yağcı tarafından kaleme alınan, Van kilimleri başta olmak üzere derneğimizi ve çalışmalarımızı tanıtan bir makale, derginin sayfalarını süsledi. Bizi sevindiren ve gururlandıran bu haber aynı zamanda Anatolian Artisans’ın sitesinde de şu sıralar yayınlanıyor. Aşşağıdaki linkler sayesinde makaleye ulaşabilir, heyecanımıza ortak olabilirsiniz…

http://handeyemagazine.com/content/tribal-rugs

www.anatolianartisans.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Genel Bilgi

HADD, kar amacı gütmeyen, yardım ve destek üretmek üzere kurulmuş bir dernektir. Hedefimiz, Van’da kurduğumuz kilim atölyelerinde yörenin geleneksel dokuma tekniklerini koruyarak kilim üretmek ve bu sayede aileleri ile köyden kente göç etmek zorunda bırakılmış genç kızlara el ve iş becerisi kazandırarak ekonomik ve sosyal gelişmelerine katkı sağlayacak bir platform oluşturmaktır.
%d blogcu bunu beğendi: